PORADNIK ŚLUBNY

Najczęściej zadawane pytania o wykonanie zdjęć ślubnych:

• Jak zarezerwować termin?

Najłatwiej skorzystać z formularza kontaktowego umieszczonego w dziale kontakt, bądź skontaktować się ze mną telefonicznie. Po waszym kontakcie ze mną rezerwacja jest ważna kilka dni, do momentu osobistego spotkania, podczas którego będziemy mieli okazję bliżej się poznać oraz omówić szczegóły współpracy. Warto przygotować wcześniej kartkę z pytaniami, jakie będą poruszone podczas osobistej rozmowy.
W trakcie spotkania możecie zobaczyć jak wygląda gotowa fotoksiążka.

• Kiedy można podpisać umowę?

Umowa podpisywana jest podczas spotkania, po omówieniu Waszych oczekiwań i mojej pracy. W tym momencie wpłacany jest też zadatek ok 500zł i automatycznie termin zostaje zarezerwowany. Po podpisaniu umowy i wpłaceniu zadatku macie Państwo gwarancję, że Wasz termin jest pewny na 100%.

• Co znajduje się w cenie usługi?

W dniu waszego ślubu jestem do waszej dyspozycji od przygotowań do ok. 1 w nocy, więc wszystko co się wydarzy pomiędzy na pewno znajdzie się na moich zdjęciach. Nie oferuje wam pakietów usług w kolorach medali olimpijskich, bo wiem że to nie ma sensu. Dodatkowo w cenę usługi wchodzi oczywiście plener, który w 90% przypadków odbywa się w innym dniu niż wasze wesele. Ale to jeszcze nie wszystko. Dostajecie również super fotoksiążkę w formacie 30x30cm posiadającą min. 15 rozkładówek w okładce z eko-skóry, oraz płytkę z prezentacją multimedialną zdjęć z podkładem muzycznym na życzenie wybranym przez was. Jest również możliwych kilka dodatkowych opcji, które oferuję przy podpisywaniu umowy.

• Ile dostaniemy zdjęć i jak długo będziemy czekać na fotoksiążkę?

Aby zrobić dobrą fotoksiążkę potrzebuję ok 4 tygodni czasu. Po tym czasie siadamy wspólnie i oglądamy jej projekt, wtedy również odbywa się wasza akceptacja projektu.
Po akceptacji projekt idzie do druku i introligatora a do was wraca jako gotowa już fotoksiążka po max. 2 tygodniach. Co do zdjęć to powinienem powiedzieć, że dostaniecie tyle ich zrobię, ale to także nie ma sensu. Po obejrzeniu 300 czy 400 zdjęć reportaż ślubny traci już swój sens, pamiątka gubi swój urok. Unikam oddawania więcej niż 500 zdjęć. Oczywiście, na życzenie dostaniecie ich więcej, ale jestem przekonana, że rzadziej będziecie wracać do takiego pakietu powtarzających się ujęć. Zdjęcia wykonuję w surowym formacie RAW. Wszystkie zdjęcia po zgraniu na komputer poddawane są selekcji, wybieram najważniejsze oraz najciekawsze ujęcia i poddaję je starannej obróbce – każde zdjęcie traktuję indywidualnie. Oddaję wyłącznie zdjęcia obrobione, zapisane w formacie jpeg. Nie oddaję zdjęć surowych (prosto z aparatu), na drugi dzień po ślubie.

• Co dostaniemy w pakiecie? Czy będzie to fotoksiążka, a jeśli tak, to jaka?

Swoją pracę staram się dostosowywać do Waszych oczekiwań, w związku z tym daję możliwość konfiguracji zamówienia. Jako że jestem zwolennikiem fotoksiążek, na początek takową wam zaproponuje. Jak dla mnie to jest wygodniejsze rozwiązanie niż tradycyjny album ponieważ po latach wszystkie zdjęcia zawarte w fotoksiążce nadal tam pozostaną. Życie od dawna pokazuje, że przy tradycyjnym albumie w końcu ktoś nam "podkradnie" jedno czy dwa zdjęcia, a potem trzecie, czwarte i tak wasz album ślubny traci wartość pamiątkową. W przypadku fotoksiążki nie ma takiej możliwości, zdjęcia zawarte w niej zostaną tam na zawsze a zdjęcia dla gości weselnych możecie sobie wywołać z dodatkowej płytki, którą dostaniecie ode mnie. Kolor okładki fotoksiążki można na życzenie sobie wybrać z dostępnej palety jak również jej wygląd (grawer, okładka ze zdjęciem).

• Kiedy zapłata i w jakiej formie?

Najczęściej zapłata następuje po przekazaniu całego zlecenia. Osobiście lubię wiedzieć za co płacimy i mam identyczne podejście do moich klientów, dlatego zapłacicie dopiero po odebraniu materiału. Najczęstszą formą zapłaty jest gotówka.

• Czy masz pozwolenie na fotografowanie w kościele?

Tak, posiadam odpowiednie zaświadczenie o ukończonym kursie w zakresie fotografowania w trakcie uroczystości religijnych, wydane przez Krakowską Kurię Metropolitalną obowiązujące na terenie całego kraju.

• Jak powinniśmy zachowywać się podczas zdjęć w kościele?

To jest bardzo ważne pytanie. W stresujących momentach, ważnych wydarzeniach zapomina się o fotografie, a przecież efekty jego pracy mają dla Was znaczenie. Zdjęcia z reportażu ślubnego wykonuję będąc niewidocznym świadkiem, nie przeszkadzam w ważnych momentach. Są jednak wyjątkowe chwile (jak zakładanie obrączek), w których fotograf potrzebuje współpracy ze strony Pary Młodej. Dlatego też istotne jest, by na spotkaniu przed ślubem omówić dokładnie zachowania, byście byli zadowoleni ze swoich zdjęć. Podczas mniej ważnych momentów poczęstujcie czasem fotografa miłym uśmiechem, zabawnym spojrzeniem :) Współpraca jest w tych chwilach na Waszą korzyść.

• W jakim stylu wykonujesz zdjęcia podczas ślubu?

Wykonując reportaż ślubny staram się być obserwatorem i nie ingerować w to, co się dzieje. Moim zadaniem jest pokazanie jak przebiega Wasz dzień, utrwalenie historii i emocji w postaci reportażu. Korzystając z chwili czasu wykonuję także portrety Pary Młodej oraz kilka rodzinnych pamiątek (tradycyjna fotografia pozowana), a także, jeśli sobie tego życzycie, zdjęcie grupowe np. przed kościołem zaraz po ceremonii.

• Jak długo trwa sesja plenerowa i gdzie jest robiona?

Najczęściej proponuję sesję plenerową w innym dniu, niż dzień ślubu. Postarajmy się poświęcić nieco więcej czasu na zdjęcia, najlepiej kilka godzin. Umożliwia to Parze Młodej oswojenie się z aparatem, oraz zrobienie sesji w kilku miejscach. Sesja plenerowa ograniczona czasowo stresuje zarówno Parę Młodą jak i fotografa ślubnego, co widać w efekcie na zdjęciach. Dodatkowym atutem jest fakt, że suknia nie wymaga już takiej uwagi jak w dniu ślubu. Trudno powiedzieć ile dokładnie trwa sesja plenerowa, przede wszystkim zależy od Młodej Pary, czy jako modele czują w tym zabawę, czy lubią i chcą pozować, a także czy robią to naturalnie. Wtedy sesja może trwać kilka godzin, a i zdarza się, że Pary decydują się na plener trwający 2 dni. Sztuczne i ustawiane kadry oraz wymuszone miny męczą tak samo modeli i fotografa, a wtedy nawet 2 godziny dłużą się w nieskończoność. Plener w dniu ślubu, to zwykle zbyt krótki czas pomiędzy przygotowaniami – fryzjer, kosmetyczka, błogosławieństwo, a stanięciem w kościele i wyznaniem publicznie sakramentalnego TAK. Brakuje w tym czasu na chwilę odpoczynku, taki dzień staje się bardziej bieganiną, chaosem spraw do zaliczenia, niż pięknym i pełnym radości i bliskości wyjątkowym dniem. Jeśli nie uda się zrobić zdjęć w plenerze przed ceremonią, to pozostaje zniknięcie z przyjęcia weselnego, co daje około pół godziny na kilkanaście szybkich ujęć i zwykle mniejsze zadowolenie z efektów. Dobrym pomysłem jest sesja narzeczeńska, robiona np. miesiąc przed ślubem. Młodzi podczas takiego pleneru otrzymają kilka cennych chwil na oswojenie się z aparatem, oraz porady jak dobrze się prezentować, pomoże to obu stronom w zdobyciu wzajemnego zaufania. Bardzo ważne jest, by czuć się swobodnie w obecności fotografa. Dodatkową korzyścią dla Pary Młodej będą zdjęcia z takiej sesji, można je wykorzystać na zaproszenia dla gości lub na wizytówki na stół, albo jako pokaz zdjęć podczas wesela.

POWRÓT DO OFERTY ŚLUBNEJ